Almanya’da Öğretmen Maaşları Ne Kadar?

İlkokul öğretmen maaşı genellikle A 12 ve A 13 maaş dilimlerine ve mesleki deneyime dayalıdır. Ayda brüt 3.600 ila 6.000 Euro kazanıyorlar.

Tüm federal eyaletlerde, Hauptschule ve Realschule öğretmenlerine artık A13’e göre ödeme yapılıyor (veya kademeli uygulama devam ediyor), temel maaşları tıpkı devlet memuru olan ilkokul öğretmenleri gibi ayda yaklaşık 4.000 ila 6.000 Euro arasında. Mesleki ve özel okullardaki memur öğretmenlerin maaşları aynıdır, genellikle A13’e göre de ücretlendirilirler.

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

Almanya Öğretmen Maaşı Neye Göre Belirlenir?

Krize dayanıklı bir iş, memur maaşları, çocuklar ve gençlerle çeşitli işler, kariyer ve aile uyumu: öğretmen olmak için birçok neden ve mesleği icra etmek için birçok fırsat var. Spektrum, ilk ve orta okullardan ortaokullara ve meslek okullarına, gramer okullarına ve özel eğitime kadar uzanır. Öğretmenlerin ne kadar kazandığını genel hatlarıyla söylemek mümkün değil. Brüt maaş, diğer şeylerin yanı sıra, şunlara bağlıdır:

  • okul türü
  • federal devlet
  • kendi medeni durumunuz,
  • mesleki deneyim ve
  • istihdam türü – memur veya maaşlı çalışan?
Almanya Ogretmen Maaslari
Almanya Ogretmen Maaslari

Hauptschule ve Realschule Ortaöğretim Düzeyinde Öğretmen Maaşı

İlkokul öğretmenleri gibi, Hauptschule ve Realschule’deki öğretmenler de federal eyalete bağlı olarak A12 veya A13 olarak sınıflandırıldı. Bu arada, tüm federal eyaletlerde A13’e göre bir maaş var veya şu anda buna dönüştürülüyor.

İyi bir gelişme, çünkü özellikle ortaöğretim okullarındaki öğretmenler genellikle zorlu öğretim durumlarıyla karşı karşıya kalıyor. Buna ek olarak, Hauptschule ve Realschule’de daha az yönetim ve koordinasyon pozisyonu olduğu için ilerleme fırsatları sınırlıdır. Daha iyi maaş alan A 14 veya A 15 maaş gruplarına geçiş sadece rektörler ve yardımcıları içindir.

Lise Öğretmenleri: Maaş ve İlerleme Olanakları

Federal eyaletler arasındaki maaş düzenlemelerindeki birkaç benzerlikten biri, lise öğretmenlerinin A13 maaş ölçeğindeki genel sınıflandırmasıdır. Genellikle genel okullarda en çok kazanan öğretmenlerdir. Ortalama olarak, 2022 yılı sonunda A13 maaş grubundaki memurların başlangıç ​​maaşı yaklaşık 4.200 Euro’dur; en az Saarland’da (3.907,59 Euro), en çok Bavyera’da (4.774,01 Euro) kazanıyorlar. Yaklaşık 26 yıllık çalışmanın ardından ortalama 5.400 Euro civarındadır.

Meslek Lisesi Öğretmenlerinin Maaşları

Dilbilgisi okullarındakiler gibi meslek okullarındaki memur öğretmenlere genellikle A13’e göre ödeme yapılır. Ayrıca, genellikle bir yönetici pozisyonu alma ve böylece daha fazla para kazanma fırsatları da vardır.

Özel hukuk kapsamında çalışıyorlarsa ve toplu sözleşmeye göre maaş alıyorlarsa, genellikle E 13 ödeme grubuna atanırlar. 2022’de başlangıç ​​maaşı aylık brüt 4.000 Euro civarındaydı, son maaş yaklaşık 6.000 Euro.  Hessen’de, devlet tarifesinden pek farklı olmayan TV-H geçerlidir. Sendikalar 2023 için önemli bir artış talep ediyor.

Özel Eğitim Öğretmenlerinin Maaşı

Özel eğitimciler de, özellikle ilkokullarda, ama aynı zamanda diğer normal okullarda da istihdam edilmektedir. Örneğin, kapsayıcılığa kendini adamış kapsamlı okullarda, yani özel ihtiyaçları olan ve olmayan çocuklara birlikte eğitim vermek. Devlet memuru özel eğitimcileri genellikle A13 ödeme grubuna atanır, yani (devlet ödeme sistemine bağlı olarak) aylık brüt yaklaşık 4.000 Euro’luk bir temel maaşla başlarlar. Aynı durum özel eğitim öğretmenleri için de geçerlidir.

Genel olarak, Almanya’daki öğretmenlerin maaşları, öğretmenlerin önemli ölçüde daha yüksek maaş almayı bekleyebilecekleri Birleşik Krallık ve İsviçre gibi komşu ülkelerdekilerden daha düşüktür. Bunun nedeni kısmen, Almanya’nın öğretmenler de dahil olmak üzere kamu sektörü çalışanlarının ücretlerini sınırlayan katı kamu hizmeti yasalarıdır. Sonuç olarak, Almanya’daki öğretmenler mali durumlarını iyileştirmek için özel sektörde öğretmenlik yapmak veya özel öğretmen olarak çalışmak gibi diğer gelir akışlarını takip etmek isteyebilirler.

YORUMLAR

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir