Reddit Güvenli mi? – Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Instagram ve Twitter gibi devlerin yanı sıra Reddit de adından çokça söz ettirmeye başladı. Peki Reddit güvenli mi? Ülkemizde adını geçtiğimiz aylarda iyice duyuran dev sosyal medya ağı ne işe yarıyor? Bu platform nasıl kullanılıyor?

Bu soruları soran kullanıcıların sayısı platformun ünüyle beraber giderek artıyor. Özellikle anne ve babaların da endişeli olduğu Reddit aslında oldukça basit bir mantıkla çalışıyor. Endişeli ebeveynler, çocuklarının uygunsuz içerik görmediğinden emin olmak için anahtar izleme kullanabilir. Peki Reddit nedir?

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

Reddit Nedir? – Nasıl Kullanılır?

Reddit farklı toplulukların herhangi bir konu üzerine birleştikleri devasa bir sosyal medya ağıdır. Herhangi bir eser, kişi, hobi ya da ilgi alanı üzerine sayısız alt forumlar bulunuyor. Dileyen kullanıcılar buradaki paylaşımları oylayabiliyor. Çoğunluğun oylamaları üzerine Reddit en sevilen içerikleri sıralamaya başlıyor.

Uygulamanın her yaştan kullanıcıyı bünyesinde barındırdığını belirtelim. 2005’ten beri aktif olarak hizmet veren platform birçok yönüyle dikkat çekiyor. Örneğin Reddit’te müstehcen içerik için sansür bulunmuyor. Aynı zamanda platform kullanıcılarına anonimlik de sunuyor.

Durum böyle olunca aileler Reddit güvenli mi sorusunu sormadan edemiyor. Özellikle küçük yaştaki kullanıcılar için bu tür ağlar daha da riskli olabiliyor. Dolayısıyla Reddit mantığı nedir ve uygulama tam olarak ne işe yarar anlamakta fayda var.

Çünkü riskli kısımlarının yanı sıra platformun çocuklar için faydalı olacak toplulukları da olabilir. Bunun için de Reddit’i güvenle kullanmak gerekir.

Reddit Nasıl Daha Güvenli Kullanılır?

Çocuklar başta olmak üzere Reddit’i kendimiz için de daha güvenli bir hale getirmek mümkündür. Karşımıza çıkabilecek içerikleri filtrelemek bu amaca hizmet eden yöntemlerden biridir. Aynı zamanda müstehcen içerikleri tamamen sansürlemek de seçeneklerimiz arasındadır.

Ancak Reddit güvenli mi sorusunun tam cevabını ancak aşağıdaki adımlardan sonra verebiliriz. Bunun için de çocuğunuzun ya da yakınınızın hesabına girmeniz gerekecektir.

1 – Olumsuz ve müstehcen içerikleri sansürleyin.

Hedef hesaba girin ve olumsuz tüm içerikleri devre dışı bırakın. Bunun için NSFW iznini bulun ve görüntülerin sansürlenmesi için izin verin. Aynı zamanda bu tür içerikleri tamamen kaldırmak da mümkün.

2 – mSpy gibi bir casus uygulamaya başvurun.

Yukarıdaki adımla beraber mSpy gibi bir takip uygulaması kurun. Böylece çocuğunuzu dijital ortamda da takip edin. Bu sayede Reddit’te ya da başka bir platformda neler yaptığını görebilirsiniz.

3 – Çocuğunuza Reddit’ten ve internet güvenliğinden bahsedin.

Reddit uygulamasını telefona indirmeden önce çocuğunuzla konuşun. Şeffaf ve karşılıklı bir iletişim çerçevesinde internet güvenliğinden bahsedin. Daha sonra çocuğunuza Reddit nasıl kullanılır sorusuna cevaben bir rehber hazırlayabilirsiniz. Böylece küçük yaştaki internet kullanıcısını beklenmedik sürprizlere karşı hazırlarsınız.

Tüm bunlarla beraber bir ekran süresi belirlemek de işe yarayabilir. Çocuğunuz uygulamada ne kadar çok vakit geçirirse zararlı içeriklerle karşılaşma ihtimali o kadar artacaktır.

Reddit’in Zararlı Yönleri Nelerdir?

Milyonlarca kullanıcının yer aldığı platformun ne yazık ki zararlı yönleri de var. Aşağıda listelediğimiz durumlar tecrübeli kullanıcılara bile risk oluşturuyor. Dolayısıyla çok daha güvenli bir Reddit deneyimi için listelediğimiz unsurlara dikkat etmelisiniz.

1 – Müstehcen içerik

Reddit kullanıcıya müstehcen içerikleri sansürleme şansı sunuyor. Ancak sosyal medya ağı otomatik olarak bir sansür koymuyor. Topluluk moderatörlerinin uygun görmesi halinde bazı içerikler kaldırılabiliyor. Fakat bu işlem gerçekleşene kadar çocuğunuzun bu içeriğe maruz kalma riski sürüyor.

2 – Pedofiller ve dolandırıcılar

Platformda dileyen her kullanıcı bir başkasına mesaj gönderebiliyor. Bunu da ayarlar sekmesinden devre dışı bırakmak mümkün. Ancak ilk etapta çocuğunuz yaşını belli ettiği anda kötü niyetli kişilerin hedefi olabilir.

Bu yüzden Reddit güvenli mi sorusunun en kritik cevabı burada ortaya çıkıyor. Çocuğunuzun kendisine gelen her mesaja yanıt vermemesi gerekiyor. Bunu anlatmanızda ve altınız çizmenizde fayda var.

3 – Yanlış bilgilendirme

Aynı zamanda mezenformasyon olarak bilinen bu terim ne yazık ki internetle özdeşleşti. Bu yüzden Reddit gibi devasa bir sosyal medya ağında da bolca karşımıza çıkıyor.

Sonuç

Reddit nedir ve nasıl güvenle kullanılır sorularına değindik. Çocuk yaştaki kullanıcılar platformu önermediğimizi belirtelim. Çünkü Reddit pek çok riskli içeriğe ev sahipliği yapıyor. Ancak çocuğunuzun inat etmesi ve sizden gizlice indirmesi durumunda mSpy gibi bir casus yazılıma ihtiyaç duyabilirsiniz.

Bu sayede Reddit ve sayısız farklı sosyal medya ağında neler yaptığını görebilirsiniz.

YORUMLAR

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir