Düz Tabanlık Askerlik Muafiyeti Şartları

Ülkemizde yasalara göre askerlik erkeklere zorunlu tutulmaktadır. Her Türk erkeği 20 yaşını doldurduktan sonra askere gitmesi zorunludur. Fakat ilgili yasalar askere kimlerin alınıp ve alınmayacağı belirtmiştir. Ciddi sağlık sorunları olan ve tedavisi olmaması durumu, aşırı zayıf veya aşırı kilolu olma gibi durumlar askerlikten muaf tutulur. Bununla birlikte kişilerin ciddi sorunlar içerisine girmemesi için de tecil ettirme hakkı verilmektedir. Bu hak sadece sağlık, eğitim gibi belli şartları taşıyan kişilere verilir. Bu yazıda askerlikten muaf olma şartları arasında yer alan düz taban hastalığına değineceğiz. Düz taban olan kişiler neden askere alınmaz? Düz tabanlık askerlik muafiyeti şartları nelerdir? Hastanelerde yapılan muayene geçerli midir? gibi birçok sorunun cevabını bu yazımızda bulacaksınız.

Düz tabanlık askerlik muafiyeti şartları açısından oldukça uzundur. Bu nedenle her bölümü dikkatli bir şekilde okumanız gerekir. Öncelikle düz taban hastalığı en basit ifadeyle kişilerin ayak tabanlarının düz olmasına denir. İnsanların ayak tabanları normalde düz değildir. Fakat bazı kişilerde doğuştan bu durum fiziksel hareketlilik kısıtlamalarına neden olur. Bu da kişilerin askerlik görevini tam olarak yapamayacağı anlamına gelir. Bu ve diğer sebeplerden dolayı düz taban olan kişiler askere alınmaz ve muaf tutulur. Fakat düz tabanın da farklı dereceleri vardır ve bunların tamamı değil belli bir dereceye sahip olanlar muaf olur. Bun nedenle kişilerin hastaneye giderek bunu tespit ettirmeniz gerekir.

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

Düz Tabanlık Askerlik Muafiyeti Şartları ve Muayene Olunacak Hastane

Düz tabanlık askerlik muafiyet şartları arasında hastaneden rapor alınması gerekir. Fakat raporun askeri hastanesinden alınması gerekir. Diğer hastanelerden alınan raporlar askeriye için geçerli sayılmaz bu nedenle boşa zaman kaybetmenize gerek yoktur. Doğrudan askeriye hastaneye giderek muayene olmanız ve durum ile ilgili bir rapor almanız gerekir. Normal hastaneye gittiğinizde düz tabanlık durumunu doktora söylediğinizde size askeri hastaneye sev etmektedir ve bu sayede rahat bir şekilde buraya gidebilirsiniz. Askeri hastanelerde yoğunluğa bağlı olarak kısa sürede muayene olunmaktadır ve buradan raporu alabilirsiniz.

Duz Tabanlik Askerlik Muafiyeti Sartlari
Duz Tabanlik Askerlik Muafiyeti Sartlari

Düz taban hastalığının muayeneleri gelişmiş cihazlar ile yapılmaktadır ve kişilerin ayak kemik yapıları incelenir. Ayak yapıları incelenenlerin ayaklarındaki diğer unsurlar da dikkate alınır. Tıbbi cihazlar tarafından yapılan muayenede bazı veriler elde edilerek değerlendirilerek muayene yapılır. Yapılan bu muayene sonunda kişilerin askerliğe elverişli olup olmadığı karar verilir. Askeri hastaneden alındığından dolayı bu konu ile ilgili olan prosedürü buradaki görevliler bilmektedir ve gereken işlemleri yaparak rapora bunlar eklenir.

Düz Tabanlık Askerlik Muafiyeti Şartları Nelerdir?

Düz tabanlık askerlik muafiyeti şartları içerisinde askeri hastanede yapılan incelemenin sonucu dikkate alınır. Bu inceleme sonucunda aşağıdaki durumlar tespit edilirse kişiler askerlikten muaf olur. Bu tespitler şu şekildedir;

 • Pençe olarak isimlendirilen yürüyüşte meydana gelen şekil bozuklukları
 • Ayak bileğin üzerinde nötral durumda 10 derece üstüne bükülme yapmama bozukluğu veya 10 derece üstüne düşük ayak
 • Düz tabanda kiriş, kemik ve kas bozuklukları
 • Ağrılı topuk dikeni ve aşil kirişi kısalıkları
 • Ayaklar arasındaki uzunluk farkı
 • Yürüyüşü engelleyen flask türündeki düz taban sorunları
 • Ayak bacak yerinde atrofi ve spazm gibi tarsal eklemlerde dejenerasyonların meydana gelmesi
 • Ayaklardan bir tanesinin düz taban değerlendirmesinde yok durumda olması
 • Kişinin yürümesini ciddi derecede etkileyen çukur taban sorunları

Yürümeyi olumsuz bir şekilde etkileyen düz taban sorunu için çekilen arka ve ön grafillerinde oluşmuş olan dezenformasyonlar ile topuk kemik yüksekliğinin 10 dereceden daha az olması askerlik muafiyeti şartları içerisindedir. Muayenede bunlardan bir tanesi tespit edilirse kişi askerden muaf tutulur.

YORUMLAR

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir