Gıda Yardımı Başvurusu Nereye Nasıl Yapılır?

Temel asgari ihtiyaçların karşılanmasında zorluk çekenler ve dar gelirli kişilere ve bu kişilere bakmakla yükümlü olan ailelere yönelik olarak yapılan gıda yardımı sayesinde insanlar; temel beslenme ihtiyaçlarını rahatlıkla karşılanmaktadır.

Ülkemizde belediyeler ile birlikte Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları kimsesiz ve muhtaç kişilere erzak ve gıda yardımlarında bulunmaktadır. Özellikle korona döneminde işsiz kalan veya işyeri kapanan esnaflara sunulan erzak ve gıda yardım paketleri yaklaşık 4 kişilik bir ailenin 1 aylık besin ihtiyacını içeren temel malzemeler yer almaktadır. Bu yazıda gıda yardım başvuruları nasıl yapılır? Gıda yardımlarını kimler alabilmektedir?  gibi en çok merak edilen soruları yanıtlayacağız.

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

Erzak ve Gıda Yardımı Yapan Kurum ve Kuruluşlar

Ülkemizde belediyeler ve sosyal yardımlaşma vakıfları ile birlikte Kızılay gibi kurumlar muhtaç olan vatandaşlara erzak ve gıda yardımı yapmaktadır. Gıda yardımı yapan kurumlar aşağıdaki şekildedir;

  • Vakıflar Genel Müdürlüğü Gıda Yardımı
  • Kızılay gıda yardımı
  • Belediyeler tarafından yapılan gıda ve erzak yardımı
  • Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan gıda yardımı

Pandemi döneminde ülkemizdeki tüm belediyeler; Gıda Destek Paketi yardımı yapmıştır ve pandemi nedeniyle yoksullaşan vatandaşlara yardım eli uzatmıştır. Vatandaşlar; ülkemizdeki vakıf ve derneklere başvurmak ve başvuru şartlarını karşılıyor olmasıyla gıda yardımına başvurabilirler.

Gida Yardimi Basvurusu Nereye Nasil Yapilir
Gida Yardimi Basvurusu Nereye Nasil Yapilir

Gıda Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Gıda yardımı başvurularının nasıl yapılacağı ihtiyaç sahiplerinin hangi kurum, vakıf ve derneklere başvuracağına göre şekillenmektedir.

Vakıflar Genel Müdürlüğü Gıda Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından yapılan erzak ve kuru gıda yardımlarına başvurmak isteyenler ikametgahlarının bulunduğu Bölge Müdürlüklerine gitmeleri gerekmektedir. İhtiyaç sahipleri; gıda yardım başvuru formlarını doldurarak, gıda yardımlarına başvurabilirler.

Vatandaşlar ayrıca; Vakıflar Genel Müdürlüğü Aşevi ve Gıda Hizmeti Başvuru Formu’nu doldurduktan sonra bu formu bağlı bulundukları Bölge Müdürlüğüne e-mail ile göndererek gıda yardımına başvurabilir. Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne ait olan https://www.vgm.gov.tr/ link üzerinden başvuru formunu inceleyebilirsiniz.

Belediye Gıda Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Gerek gıda yardım paketlerine gerekse erzak yardımlarına başvurmak isteyenler bağlı oldukları belediyeye giderek, sosyal yardım başvuru formunu doldurmaları gerekmektedir. Belediye erzak ve gıda yardımlarını ihtiyaç sahiplerine; e-devlet üzerinden başvurabilirler.

Vatandaşlar; https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkinden sisteme giriş yaparak ve başvuru formunda bulunan sosyal yardım türlerinden ‘Gıda ve Erzak Yardımı’ seçeneğini tıklayarak; erzak ve kuru gıda yardım başvurularını gerçekleştirebilirler. Vatandaşlar; aynı formdan belediyelerin kira destekleri, yakacak, giysi yardımı ve yeni doğan bebek yardımı gibi diğer önemli yardımlara da başvurabilirler.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Gıda Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kaymakamlıklara bağlı olan dayanışma vakıfları ve sosyal yardımlaşma da tıpkı belediyeler de olduğu gibi dar gelirli ve yoksul kişilere giysi yardımı, gıda yardımı, yakacak yardımı ve eşya yardımı gibi pek çok yardım yapılmaktadır.

Vatandaşlar; ikametgahların bulunduğu dayanışma vakfı ve sosyal yardımlaşmaya giderek ve sosyal yardım başvuru formunda ‘Erzak ve Gıda Yardımı’ seçeneğini işaretleyerek, başvurularını tamamlayabilirler.

Kızılay Gıda Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Muhtaç ve yoksul vatandaşların bütçesi doğrultusunda her zaman yardımcı olmaya devam eden Kızılay; özellikle Ramazan aylarında milyonlarca kişiye erzak ve gıda kolileri göndermektedir.

Başvurular; Kızılay’ın resmi internet sitesi üzerinden, Kızılay’ın 81 il ve 900 ilçesinde bulunan temsilciliklerinden gerçekleştirilmektedir. Vatandaşlar; Kızılay’a ait olan 168 telefon numarasından iletişime geçerek ön başvurularını yapabilirler. Kızılay; soysal medya hesapları üzerinden yapılan tüm duyuruları takip edebilir ve oradan da başvurular kabul edilmektedir.

YORUMLAR

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir