KYK Bursu Hangi Durumlarda Kesilir?

KYK bursu adı altında her ay düzenli bir şekilde 4 yıl boyunca verilen ücret bazı nedenler neticesinde kesilmektedir. 2022 yılında aylık 850 TL olarak belirlenen Kredi Yurtlar Kurumu bursu karşılıksız verilen burs olup kredi gibi mezun olunduktan 2 yıl sonra geri ödemesi başlamaz. KYK, burs/kredi yönetmeliğinde değişikliğe gitti. Bu değişiklik alttan kalan ders sayısı, not ortalaması ve hazırlıktaki başarısızlıkla ilgilidir. Aşağıda güncelleye ait bilgileri değindik.

KYK Bursu Hangi Durumlarda Kesilmektedir
KYK Bursu Hangi Durumlarda Kesilmektedir

KYK Bursu Hangi Durumlarda Kesilir?

 • Bir öğrencinin vefat etmesi durumunda aylık düzenli olarak aldığı KYK bursu varislerine ya da ailesine kalmamaktadır. Vefat ettiği ay itibari ile öğrencilikle ilişiği kesildiği gibi bursu da kesilecektir.
 • Bir öğrencinin 4 yılı tamamladıktan sonra mezun olmadığı durumda, okulu 5 ya da 6.yıla uzasa da 4. yıl sonunda bursu kesilir. Yani öğrencinin alacağı burs süresi okulun normal süresi ile ilişkili olmaktadır. Bir tıp öğrencisi en fazla 60 ay burs alırken 4 yıllık okuyan mühendislik öğrencisi 48 ay alır.
 • Eylül 2018 yılında KYK burs yönetmeliğinde yapılan değişikliklere göre not ortalama 4’lük sistemde 2.00’nin altında olan öğrencilerin bursu kesilmektedir.
 • Alınan bursun devam edilmesi için not ortalamanızın ekim ayındaki YÖKSİS kayıtlarında 2.00 ve üzeri olması gerekir. Bursun kesilmesinde yıl sonu ortalaması dikkate alınır.
 • Not ortalaması 100’lük sistemde 53.33’ün altında olan öğrenciler bursu kesilmektedir.
 • Hazırlık sınıfında da sınıfı geçemeyenlerin bursu kesilmektedir. Bununla birlikte hazırlık sınıfını geçseniz dahi yukarıda söylediğimiz ortalamaların altında sınıfı geçmeniz halinde bursunuz yine kesilecektir.
 • Bir öğrencinin disiplin suçu işlemesi ve bunu tekrarlaması durumunda okul ile ilişiği kesildiği zaman KYK bursu kesilmektedir.
 • Bir öğrencinin okulu bırakması durumunda KYK bursu kesilir. Örneğin 2 dönem üst üste ders kaydı yaptırmayanlar 2. Dönem itibari ile Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) bursu kesilir.
 • 2 yıl okuduktan sonra başka bölüme geçen ve 2 yıl da orada okuyun öğrencinin mezuniyetine 1 yıl kalsa bile 4. Yılını doldurduğu için KYK bursu ve öğrenim kredisi kesilecektir.
 • 2015 yılı sonu itibari ile yayımlanan Kredi ve Yurtlar Kurumu Yönetmeliğine göre burs verilmeyecek kişiler başlığında “asgari ücret düzeyinde aylık ya da ücret ile sürekli bir işte çalışan ya da gelire sahip olan öğrenciler” ibaresi kaldırılmıştır. Yani artık asgari ücret düzeyinde çalışan öğrencilerin bursları kesilmemektedir. Ancak asgari ücret düzeyinde sigortalı bir işte çalışan ve ilk kez burs başvurusu yapacak öğrencilerin başvuru sonrası sosyal durumlar göz önüne alındığı için burs çıkma olasılığı çok az olmaktadır. Ancak burs alan öğrenciler asgari ücret düzeyinde bir işte çalışırsa bursları kesilmemektedir.

YORUMLAR

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir