Üniversitede Sınıfta Kalma Var Mı?

Üniversitelerde sınıfta kalmakla ilgili tek bir kural yoktur. Çünkü her üniversitenin kendi yönetmeliği vardır. Her üniversite öğrencisinin sınıfı geçme ve sınıfta kalma konusunda farklı kurallar koymaktadır. Üniversitede sınıfta geçmek veya kalmak Genel Akademik Not Ortalamasına yani kısaca (GANO) ortalamanıza göre belirlenmektedir. Eğer öğrenci dönem sonunda ve ortasında ortalamaları bulamazsa sınıfta kalabilmektedir. Her okulun Genel Akademik Not ortalaması farklı olmaktadır. Bazı üniversitelerde daha yüksek olurken bazı üniversitelerde düşük tutulmaktadır. Örneğin Süleyman Demirel Üniversitesi’nde Genel Akademik Not Ortalaması 1.80’di. Eğer dönem içerisinde veya dönem sonunda bu ortalamayı geçemezseniz üst sınıftan yeterince ders alamazsınız. Bu ortalamanın altında kalanlar sınıf tekrarı yapmaktadır. Bazı okullar Genel Akademik Not Ortalamasını tutmasa da öğrencilerine bir dahaki yıla geçmelerine izin vermektedir ve kalan dersleri bir dahaki yılda almalarına izin verir. Bazı okullarda sınıf tekrarı yaptırılır. Sadece kaldığınız değil geçtiğiniz dersleri de tekrar almaları gerekmektedir. Kısacası üniversitede sınıfta kalma nasıl olur? Sorusunun doğru cevabı okulunuzun yönetmeliğinden bulabilmenizdir.

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

Üniversitede Sınıfta Kalmak İçin Kaç Dersten Kalmak Gerekir?

Üniversitede her dersin kredisi farklı olmaktadır. Ortalama tek tek derslerle değil dersin kredisine göre eşitlenmektedir. Bu nedenle her ders ortalaması aynı derece etkilenmez. Bu nedenle üniversitede dersten kalma nasıl olur? Sorusuna net bir cevap yoktur. Örneğin kredisi yüksek olan derslerden kalırsanız ortalama daha çok düşecektir. GANO’nun altında kalma ihtimaliniz artacaktır. Ama kredisi düşük derslerde başarısız olursanız GANO bundan daha az etkilenmektedir. Bu nedenle kimi öğrenciler 5 dersten kalınca sınıfta kalır kimi öğrenciler ise 7 dersten kalınca sınıfta kalmaktadır. Kısaca kaldığınız derslerin kredileri burada devreye girmektedir. Üniversitede kaç dersten kalınca sınıfta kalınır? Sorusunun yanıtı için derslerinizin kredilerini öğrenerek kredisi yüksek derslere daha önem vermenizdir. Çünkü her üniversite tamamen farklı yönetmelikler içermektedir.

Universitede Sinifta Kalma Var Mi 2022
Universitede Sinifta Kalma Var Mi 2022

Üniversitede Sınıf Tekrarı Mı Ders Tekrarı Mı Var?

Normal şartlarda Genel Akademik Not Ortalamasının altında kalan öğrenciler sınıf tekrar yapmak ile yükümlüdür. Ancak her üniversitenin yönetmeliği farklılık göstermektedir. Kimi üniversiteler öğrencilere yıl kaybetmemesi için GANO altında kalsalar dahi bir sonraki yılın derslerini almalarına izin vermektedir. Önceki yıldan kalan dersleri alttan almalarına imkan sağlamaktadır. Bazı okullarda ise öğrencinin GANO’su okulun belirlediği notun altında kalırsa öğrenci sınıfı geçememektedir, başarılı olduğu dersleri tekrar almak zorunda kalırlar ve gelecek yıl sınıf tekrarı yapması gerekir.

YORUMLAR

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir