Bursun Krediye Dönüşmesi Kaç Dersten Kalınca Olur?

KYK bursu alıyorum kaç dersten kalırsam krediye dönmektedir? KYK işlemlerini nereden yapabilirim? Başarısızlığım sebebiyle bursum krediye döndü, aldığım bursu geri mi öderim? Bursum öğrenim kredisine döndü, tekrardan başarılı olursam öğrenim kredisi bursa dönüşür mü? KYK öğrenim kredisini nereden iptal ederim? KYK ile ilgili bu tarz ve daha farklı soruların yanıtlarını arıyorsanız bu yazımızda tüm sorulara yanıt alacaksınız. Bu yazımızda KYK bursu kaç dersten kalınca krediye döner? sorusunun yanıtını sizlere vereceğiz. Burs yazılarını eğer paylaşırsanız diğer insanlara’ da faydalı olabilirsiniz.

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

KYK Bursu Kaç Dersten Kalınca Krediye Döner?

KYK bursu alan öğrenciler başarısız olduğu durumlarda burslar krediye döner. Bu başarı durumları kurumdan kuruma değişkenlik göstermektedir. Eğer üniversite tarafından başarısız olursanız KYK bursunuz öğrenim kredisine dönüşür.

Bursun Krediye Donusmesi Kac Dersten Kalinca Olur
Bursun Krediye Donusmesi Kac Dersten Kalinca Olur

Kaç Zayıftan Sonra Burs Krediye Döner?

Öğrenciler kaç dersten kaldıktan sonra burslarının kesilip krediye dönmesini üniversiteler KYK’ ya bildirmesi ile belirlenmektedir. Örneğin bir üniversite öğrencisi 4 dersten kaldıktan sonra KYK bursunu krediye dönüşür. Farklı bir üniversite ise 3 ya da 3 dersten kalma durumlarında bursu kesilerek krediye dönüşmektedir.

Üniversite tarafından başarısız olanlar öğrencilerin KYK bursları kesilip öğrenim bursuna dönmesi durumunda öğrenciler sonradan yeniden başarılı olsalar bile öğrenim kredisi bursa dönüşmemektedir.

KYK Bursu Kesilme Durumları Nelerdir?

  1. 100’lük sisteminde ortalama 100 üzerinden 53.33 ve üzerinde olması gerekmektedir.
  2. 4.00’lık sisteminde ortalama 4 üzerinden 2 ya da üzerinde olması gerekir.
  3. Hazırlık sınıfı öğrencileri hazırlık sınıfını geçip üst sınıfa atlaması gerekir.
  4. YÖKSİS kayıtlarında yer alan her yıl Ekim ayında kontrol edilen not ortalaması 4 üzerinden 2’nin altında ya da Hazırlık sınıfını geçememe durumunda öğrencilerin bursu öğrenim kredisine dönüşür.

Başarısızlığım sebebiyle bursum krediye döndü, aldığım bursları geri mi ödenir?

KYK tarafından verilen ücreti burs olarak aldığınız için daha önce almış olduğunuz burs ücretlerini geri ödemezsiniz.

Bursum öğrenim kredisine döndü, tekrardan başarılı olursam öğrenim kredisi bursa dönüşür mü?

Bursunuz bir kere öğrenim kredisine dönüştüğü zaman öğrenim kredisi tekrardan KYK bursuna dönmemektedir.

KYK Öğrenim Kredimi Nereden İptal Edilir?

KYK Bursunuz öğrenim kredinize dönüşmüş ve öğrenim kredisi almak istemiyorsanız iptal edebilmek için www.turkiye.gov.tr adresi sitesi üzerinden Kimlik numaranız ve e-devlet şifrenizi girerek burs öğrenim kredinizi iptal edebilme imkanınız vardır.

YORUMLAR

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir