2023 Devlet Yurdu Fiyatları Ne Kadar?

2020 yılında üniversiteye yerleşen ya da halen üniversiteli olup ara sınıf için KYK yurt başvurusu yapmak isteyenlerin kafasında “KYK yurt ücretleri ne kadar, odaların durumu, ısınma, sıcak su, internet, güvenlik” gibi sorular bulunmaktadır. Bu yazıda KYK Devlet Yurtları hakkında bilmeniz gereken her şeyi sizlere anlatmaya çalışacağız.

Kredi ve Yurtlar Kurumunun, Gençlik ve Spor Bakanlığına bağlanması ile birlikte öğrencilere sunulan imkanların artmıştır hatta devlet yurtlarının yükselişe geçtiğini söyleyebiliriz. Önceki dönemlere göre öğrencilerin şikayet ettiği buzdolabı, internet, kalan öğrenci sayılarının fazlalığı, ısınma ve temizlik gibi şikayetleri dikkate alan KYK Müdürlükleri yurtlarda revizyona gitmiştir. Yapılan yenilikler ile KYK Yurtları hakkında bilmeniz gerekenler başlığı altında teker teker anlatacağız.

KYK ülke genelinde ve Kıbrıs’ta toplamda 700.000+ üniversiteliye uygun fiyatlara barınma imkanı sunar. KYK yurtların ücretleri, özel yurt ücretlerinin 1/5’i kadardır. Sizi bu yaşa kadar getiren ve her türlü olanakları sunmaya çalışan ailelerinizi bu noktada düşünmek zorundasınız. Özel yurt ya da öğrenci evinde kalmanın maddi külfeti ağır olmaktadır. Büyük şehirlerde aylık özel yurt fiyatları yaklaşık 6.000 TL civarındadır. Bunun yanında harçlığınızı da eklersek asgari ücreti aşan bir harcamanız olacaktır ki bu da ortalama gelirli bir ailenin bütçesini sarsmaktadır. Bu nedenle en azından ilk yıl KYK yurdunda kalmanız tavsiye edilir.

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

KYK Yurt Başvuruları

Yurt başvuruları KYK’nın internet sitesi üz erinden ( yurtkur.gsb.gov.tr ) yapılmaktadır.

KYK Yurtlarında Oda Ayrımı Nasıl Oluyor?

Geçmiş dönemlerde KYK’da genel yurt ve yarı özel yurt olarak iki farklı yurt kavramı bulunmaktaydı. Yarı özel daha modern, odalarda kalan kişi sayılarının az olduğu yurtlardı ancak yeni düzenleme ile birlikte artık bunlar ortadan kaldırılmıştır. Asil olarak yurtta kalmaya hak kazananlar oda seçimi yapamaz.

2023 KYK Yurt Ücretleri

Yurt ücretleri 2022-2023 eğitim yılında aylık en az 300 TL’dir. Ancak yeni yapılan ve görece diğer yurtlardan daha iyi imkan bulunan bazı devlet yurtlarının ücretleri 300 ile 500 TL arasında değişir. Yurda kayıt sırasında öğrenciler 1 aylık depozito vermesi gerekir. Kayıt sildirme sonrasında odanızda bir zarar olmaması durumunda verilen depozito geri alınır. KYK Yurt ücretleri Türkiye genelindeki tüm yurtların ücretlerini liste halinde görebilirsiniz. Yurt ve depozito ücretlerine her yıl eylül aylarında 50 ile 100 TL arası zam yapılır.

2023 Devlet Yurdu Fiyatlari
2023 Devlet Yurdu Fiyatlari

KYK Yurtların Yemekler Hakkında Bilgi

Devlet yurtlarında kalan öğrencilere günlük 8,00 TL kahvaltı, 17,00 TL akşam yemeği olmak üzere günlük olarak 25,00 TL yemek yardımı yapılır. Daha önce her yemeği ayrı ayrı alınırken KYK 2022 yılında fiks menüye geçmiştir. Yemek ücretlerini hesaba katarsak öğrencilere aylık 750 yemek yardımı yapılır.

KYK Yurt Odaları Kaç Kişilik?

Öğrencilerin en çok merak ettikleri konulardan bir tanesi de KYK yurtlarında odaların kaç kişi olduğudur. Ülke genelinde pek çok yeni KYK yurdu inşa edilmekte. Yeni inşa edilen yurtlarda odalar çoğunlukla standart olarak 3 kişilik olmaktadır. Ancak genele baktığımız zaman yurt odaları 4-5-6 kişilik olarak değişir.

KYK Yurt Ücretine Neler Dahil?

KYK yurtlarında barınan öğrenciler aylık yurt ücreti dışında elektrik, ısınma, su ve internet için ekstra ücret ödemez. Yani yurt ücretine tüm faturalar dahil olmaktadır.

KYK Yurt Kuralları Nelerdir?

  • Yurt odalarında su ısıtıcısı gibi yangın çıkaracak eşyaların kullanımı yasaktır.
  • Yurt odalarında sigara ve alkol gibi içeceklerin içilmesi yasaktır.
  • Yurda giriş-çıkış saatleri ve oda temizliğinize dikkat edilmesi gerekir. Bunun dışında silah taşıma, kavga gibi klasik kurallar yasaktır.

YORUMLAR

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir