KPSS’siz Memur Alımı Yapan Kurumlar ve Başvuru Şartları

Her yıl milyonlarca kişi devlet kurumlarında çalışmak için başvuru yapmaktadır. Pek çok kişi KPSS ile atanmak isterken pek çok kişi de KPSS’siz memur alan kurumları tercih etmektedir. Kamu personel alımları her iki yöntemle de gerçekleşmektedir. KPSS şartı aramayan veya 60 ile 70 gibi düşük puanlar ile alım yapan birçok kurum ve kuruluş bulunmaktadır. Ancak taleplerin fazla olması nedeni ile başvurular kısa sürede dolmaktadır. Bu yazıda KPSS’siz memur alan kurumlar ve başvuru şartlarını inceleyeceğiz.

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

2021 KPSS’siz Memur Alan Kurumlar Hangileridir?

Sınavsız memur alımları farklı eğitim düzeyinde olan kişilere hitap etmektedir. Lisans veya ilkokul fark etmeksizin birçok kurum farklı iş alanları için alım yapmaktadır. Lise / lisans veya önlisans düzeyinde KPSS puanınız yoksa bile belirli kurumlarda çalışılmaktadır. KPSS’siz memur alımı yapan kurumlar şu şekildedir:

 • Belediyeler,
 • Müsteşar, müsteşar yardımcısı, bakanlık müsteşarlığı,
 • Daire başkanlığı,
 • İçişleri Bakanlığı,
 • Özel Kalem Müdürlükleri,
 • Milli İstihbarat Teşkilatı,
 • Özelleştirme İdaresi Başkanlığı,
 • Bakanlar Kurulu Sekreterliği,
 • Milli Savunma Bakanlığı,
 • Diyanet,
 • Bakanlık Müşavirliği,
 • Toplu Konut İdaresi,
 • TBMM Memurlukları,
 • Basın Müşavirliği,
 • AB Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı,
 • Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı,
 • Müfettiş, müfettiş yardımcılığı.

Bu kurum veya kuruluşlarda sınavsız olarak çalışılmaktadır. Yukarıda bulunan KPSS’siz memur alımları yapan kurumlar her yıl belirli zamanlarda iş ilanları yayınlamaktadır. Bu sayede sözleşmeli ya da daimi memur olarak kamu kurumlarında çalışmaya hak kazanılmaktadır.

KPSSsiz Memur Alimi Yapan Kurumlar
KPSSsiz Memur Alimi Yapan Kurumlar

KPSS’siz Memur Alımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kamu kurumlarının ihtiyaç duydukları alanlarda sınavsız memur alımları yapılmaktadır. Müfettiş ve müfettiş yardımcılığı, uzman ve uzman yardımcılığı, itfaiye, sözleşmeli personel gibi alanlarda yapılan alımlar ile birçok kişi iş sahibi olmaktadır. Kurumlar KPSS şartı aramazken bazı kamu kurumlarında giriş sınavı yapılmaktadır. KPPS’siz memur alımları yapan kamu kurumlarını İşKur sitesi üzerinden takip edebilirsiniz.

KPSS’siz Bekçi Alımı

Sınavsız memur alımları arasında sıklıkla tercih edilen meslek grupları arasında bekçilik yer almaktadır. Bekçilik için KPSS şartı aranmaz. Ayrıca bekçi olmak isteyenler MEB tarafından hazırlanan 100 soruyu yazılı olarak cevaplaması gerekir. Bu sınavda Hayat Bilgisi, Türkçe, Fen Bilgisi, Sosyal Bilgiler, Genel Kültür ve Matematik derslerinden oluşmaktadır ve bu sorular oldukça kolaydır.

Askerliği yapan, terör örgütüyle ilişkisi olmayan, kamu haklarından mahrum olmayan ve boyu en az 1,67 boyunda olan erkekler KPSS’siz bekçilik başvuruları yapabilir.

KPSS’siz PTT Memur Alımı

Her yıl binlerce kişiyi işe alan PTT, pek çok kadro için KPSS şartı aramaz. PTT tarafından belirlenen başvuru şartları KPSS yer almıyorsa, adaylar sözlü ve yazılı sınav sonrasında işe alınmaktadır. KPSS’siz PTT memur alımlar posta dağıtıcısı veya gişe görevlisi olarak çalışabilmektedir. Aynı zamanda kargo görevlisi olarak da PTT’de çalışmak mümkündür.

SGK KPSS’siz Memur Alımı

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), belirli zamanlarda farklı illerde KPSS’siz memur alımları gerçekleştirmektedir. İdari işler görevlisi, operasyon görevlisi veya yerel takım lideri gibi farklı pozisyonlarda çalışmak isteyenler SGK’nın iş ilanlarını yakından takip etmesi gerekir. Ayrıca SGK, pek çok pozisyon için kurum içinde sınav yapmaktadır. Ancak genelde KPSS’den daha kolay olduğunu belirtmekte fayda vardır.

Belediyelere KPSS’siz Memur Alımı

Bulunduğunuz il ya da ilçedeki belediyenin iş ilanlarını takip ederek memur olma imkanına sahipsiniz. Belediyeler,  tekniker, işçi, veteriner, danışmanlık, uzman doktor, yazılım, hemşire gibi farklı meslek gruplarına yönelik sınavsız memur alımları gerçekleştirmektedir. Sözleşmeli personel alımları yapan belediyeler, genelde kendi sınırları içerisinde başvuruları değerlendirmeye almaktadır. Bu sebeple ikametgahınızdaki belediye ile iletişime geçerek KPSS’siz memur alımları hakkında bilgi alabilirsiniz.

YORUMLAR

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir