Mehil Vesikası Nedir?

Mehil vesikası, icranın geriye bırakıldığını gösteren belgeye verilen addır. Vesika kelimesi Arapça kökenlidir ve bir kelimedir. Vesika belge anlamına gelmektedir.

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

Mehil Vesikası Ne Demek?

Mehil vesikası, icrayı geri bırakılması üzerine alınmış olan süreyi gösteren belgedir. Eğer borçlunun teminatı uygun bulunursa kişi, icra müdürlüğüne başvuru yaparak icranın geri bırakılması kararını da, Yargıtay’dan geri getirmesi için 60 günlük mehil vesikası almaktadır.

Mehil Vesikasi Ne Demek
Mehil Vesikasi Ne Demek

Mehil Vesikası Nasıl Alınır?

Mehil vesikası, icra müdürlüklerinden alınmaktadır. Daha sonra yine İcra müdürlüklerine sunulur. Dosyanın alınması için İcra müdürlüklerinde süre talebinde bulunmanız gerekmektedir. Başvuru ise bir dilekçe ile yapılmaktadır. Başvuru yapılması için iki dilekçe ile gitmeniz gerekmektedir. İcra memurları dilekçeyi işleme alarak icra mahkemesinde onaya sunulmaktadır.

Mehil Vesikası Süresi Ne Kadar?

Resmi işlemler için geçerli olan süre, 60 ila 90 gün arasında olmaktadır. Mehil vesikası, borçluya icrayı geri bırakma kararını getirilmesi için verilen karar tarihinden itibaren veya dosya Yargıtay’a gönderilme tarihinden itibaren yaklaşık 30 ila 60 gün veya 90 gün verilmektedir.

Haziran 8, 2022

Mecelle Nedir?

YORUMLAR

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir