Özel Ankara Kız Yurdu Seçerken Dikkat Etmeniz Gereken 6 Nokta

Ankara kız yurdu seçerken nelere dikkat edilmeli? Yurtlar öğrenci evleri olmalarından dolayı her açıdan dikkate alınarak seçilmelidir. Sadece barınma açısından değil öğrencilerin birçok ihtiyaçları karşılanmalıdır. İdeal Yurtları bu ihtiyaçları karşılamak için sizler ile…

ankara kız öğrenci yurdu
ankara kız öğrenci yurdu

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

Ankara Kız Yurdu Özellikleri Neler Olmalıdır?

Ankara kız yurtları için başkentte birçok örnek ve seçenek bulabilirsiniz. Bu çok fazla seçenekler sizleri karar verme noktasında zora sokabilir. Bunun önüne geçebilmek için Ankara kız yurdu özellikleri kapsamında bazı kriterler düşünülebilir.  Aşağıda belirtilen kriterleri İdeal Yurtları içerisinde bulabileceğinizden kuşkunuz olmasın.

1 – Ankara Kız Yurdu İçin Güvenlik Kriteri

Ankara iyi üniversiteler barındırması ve büyük şehir olması nedeni ile şehir dışından veya şehir içinden pek çok öğrenci ağırlamakta. Özellikle şehir dışında gelen ailelerin en zorlandığı konu Ankara kız öğrenci yurtları için güvenlik sisteminin sağlanmasıdır.

İdeal yurtları bu güvenlik konusunu en sağlam şekilde çözmüştür. Yurtlarında belirli saatlerde giriş çıkış gerçekleşiyor ayrıca bu geçişlerde parmak izi okutulmaktadır. Ankara kız yurdu içerisinde de odalarda kartlar ile giriş yapılmaktadır. Ki bu da öğrencilerin kendi alanlarına izinsiz girişi engeller.

2 – Yurtların Üniversiteye Yakın Olması

Özellikle Ankaralı olmayan veya şehir dışından gelen öğrenciler için üniversite ve yurt arasındaki mesafe gerçekten önemlidir. Ankara kız yurdu için her seçenekte bu özelliği bulmak zordur. Çünkü Ankara çok büyük bir şehir ve birçok üniversite mevcut.

İdeal Yurtları bu soruna ring ile ulaşım çözümü bulmuştur. Ankara kız yurdu için üniversite ringleri mevcuttur. Ayrıca bu ring servisi sadece yurdun kendi öğrencilerine aittir ve istenilen saatlerde harekete geçmektedir. Ankara Kız Yurtları çerçevesinden bakıldığında bu kriter öğrencilerin işine en çok yarayacak şeylerden biri.

3 – Sosyalliğe Teşvik Edilme

Ankara İstanbul gibi hareketli bir şehir olmasa da sosyal aktivitelerin bolca bulunduğu bir yer. Ankara kız yurdu özelliklerinde de sosyallik epey önemli. Gelen öğrenciler kendilerini yabancı ve yalnız hissetmesinler diye yurtlar öğrencilere destek olmalıdır. Hem eğitim hem de kültürel hayatları aktif olmalı. Bu konuda yurtlara da epey pay düşüyor.

Ankara kız yurdu için İdeal Yurtlarının sosyal etkinlerine;

 • Sinema salonları
 • İçerisinde kuaför bulundurması
 • Spor salonları
 • Spor turnuvaları
 • İçerisindeki sosyal kulüpler
 • Bahçe veya peyzaj alanları
 • Eğlence aktiviteleri
 • Televizyon izleme alanları örnek verilebilir.

4 – Yemek Hizmetleri

Çoğu Ankara Kız Yurtları içerisinde verilen yemek hizmeti beğenilmez. Çünkü genelde her yurtta aynı yemek menüsü bulunur.  Öğrenciler için yemek hizmeti hakkında fikirleri önemsenen yurtlar tercih edilmelidir. Çünkü yemeği beğenmeyen öğrenciler genelde dışardan sipariş verirler bu da hem sağlık hem de ekonomik sorunlar yaratabilir.

5 – Ankara Yurt Fiyatları Kriteri

Artan enflasyon ile Ankara kız yurdu fiyatları da epey bir değişti ve yükseldi. Ayrıca enflasyonun beraberinde yurt zamları da gerçekleşmiş durumda. Her yurt kendi kapsamında fiyat belirlemesi yaptığı için bu konuda iyi bir araştırma yapılmalıdır. Örneğin verilen fiyatlar nelere dahildir bu çok önemli. Yurt fiyatları aşağıdaki durumlarda değişmektedir.

Oda İçin Kişi SayısıOdada ne kadar az kişi bulunursa fiyat da o kadar artar. Bundan dolayı tek kişilik odalar en pahalı odalardır.
Yurdun KonumuÜniversitelere uzak kalan yurtlar genelde ucuzdur.
Odanın ÖzelliğiEğer odanın ekstra bir özelliği yoksa çamaşır makinesi, mutfak, lavabo vs. gibi fiyat düşer.
Yemek HizmetiBazı yurtlarda öğünler ekstra fiyata tabii tutulurlar.

6 – Tecrübeli Ankara Yurtlar Olması

İdeal yurtları 27 yıllık tecrübeleri ile öğrencilerine en iyi Ankara kız yurdu deneyimini yaşatmaya çalışıyor. Bir yurt için uzun yıllar tecrübe kazanmış olması da epey önemlidir. Çünkü işleri öğrencilere sadece barınma sağlamak değil hayatlarının her alanında yardımcı olmaya çalışmak.

Ankara Özel Yurt Fiyatları 2023

2023 yılına girişimiz ile pek çok şey değişti. Bu değişimler de en çok yurt fiyatlarında görüldü. Kız veya Ankara erkek yurtları fark etmeksizin fiyatlar yükselişe geçtiler. Bu fiyatlardan dolayı da herkes yoğun bir uygun yurt arayışı içerisindeler.

Ankara Özel Yurt Fiyatları

Türkiye’de birçok özel yurt bulunmakta. Ankara ise en çok tercih edilen şehirlerden biri. Bundan dolayı da yeni yeni birçok yurtlar açılmakta. Bu kadar çok seçenek içerisinde en uygun ve sağlıklı olanı seçmek çok önemli. Bu doğru seçeneği yapmak için de iyi araştırmalara gidilmeli.

Sürekli yeni özel yurtlar açıldığından ve her Ankara kız yurdu fiyatları da aynı olmadığından dolayı kesin bir fiyat söylemek mümkün değil. Her yurt kendi hizmeti kapsamında ücretler belirler. İdeal yurtları ise hem verdiği hizmet kapsamında hem de sizlere en uygun olan fiyatlarda karar kılıyor.

Ankara Kızılay Yurt Fiyatları

Kızılay, Ankara’nın en çok gidilen ve hareketli denilebilecek semtlerinden biridir. Bundan dolayı Kızılay’da ve çevresinde bulunan Ankara öğrenci yurtlarıve fiyatları diğer yurtlara göre bir tık pahalı olabilir. Ulaşımı kolay olan, sosyal alan fırsatları bulunduran her yurdun fiyatları genelde daha yüksektir. 

Ankara En Pahalı Yurt Hangileri?

Ankara’da bulunan en pahalı yurtlar genelde otel konforunda olanlardır. Tek kişilik odalar, her gün verilen temizlik hizmetleri, giriş çıkış saati olmayan, 3 öğün verilen yemek servisi, gibi hizmetleri barındırırlar. Bunu dışında yine tek kişilik odalar ya da apart şeklinde bulunan yurtlar en pahalı yurtlardır.

Ankara Yurt Tavsiyesi

Yukarıda verilen Ankara kız yurdu kriterleri en iyi ve en önemli yurt tavsiyelerindendir. Bunların dışında yine size sunulan fiyatlar da çok önemlidir. Bir yurt için en temel özellikler bunlar olmalıdır. Eğer değilse de bu yer yurt değil ev kiralamaya girer.

Ankara’da Çalışan Bayanlar İçin Yurt Var Mı?

Ankara’da sadece Ankara kız yurdu seçenekleri değil, çalışan bayanlar, öğretim görevlileri için de apart, yurt bulunmaktadır. Bazı yurtlar bu kişileri misafir olarak ağırlar bazıları ise süresiz kabul ederler. Bu Ankara’da çok fazla yurt olmasının iyi bir yanıdır.

YORUMLAR

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir