2 Yıllık Önü Açık Bölümler Hangileridir?

Liseden mezun olan öğrenciler hemen iş hayatına atılmak için iki yıllık üniversite bölümlerini tercih etmektedir. Doğru seçim ile kamu kurumlarında ya da özel sektörde iş bulabilmektedir. Ancak ömür boyu yapmaktan hoşlanacağınız meslek sizi daha fazla mutlu edecektir. Bu yazıda 2 yıllık önü açık bölümler hangileridir sorusuna yanıt arayacağız.

2 Yillik Onu Acik Bolumler
2 Yillik Onu Acik Bolumler

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

Adalet

Adalet Meslek Yüksekokulu’nda önlisans eğitimi görenler temel anlamda hukuk derslerini görmektedir. Kamu hukuku, Adli tıp, Kalem mezvuatı, Özel hukuk bilgisi, İşletme ve Muhasebe yönetimi gibi derslerde eğitim verilmektedir. Adalet bölümünden mezun olanlar kısaca ara personel olarak yetiştirilmektedir. Hukuk ve noter büroları, kamu ve özel bankalar, icra müdürlükleri, infaz koruma merkezleri, kamu ve iktisadi kuruluşlar gibi pek çok yerde iş imkanı vardır. Adalet önlisans mezunları DGS ile dört yıllık Hukuk Fakültesi’nde eğitim görebilmektedir ve avukat olabilir.

Ağız ve Diş Sağlığı Bölümü

Ağız ve Diş Sağlığı Bölümü yüksek maaş getirisi ve en fazla iş imkanı bulunan önlisans programları arasında yer almaktadır. Bu bölümü okuyanlar Diş, Ağız, Çene Hastalıkları Cerrahisi; Diş Hekimliği Klinik Yardımcılığı; Morfoloji ve Dental Anatomi; Sterilizasyon Yöntemleri ve Esasları; Dental Maddeler ve Alet Bilgisi gibi derslerde eğitim görmektedir. Mezun olduktan sonra üniversite hastaneleri, eğitim ve araştırma hastaneleri, diş hastaneleri ya da özel klinik / hastanelerde iş bulabilmektedir.

Ağız ve Diş Sağlığı Bölümü mezunları diş hekimi, hastayı muayene ederken yardımcı olmaktadır ve gerekli ekipmanları hazırlar. Ağız ve Diş Sağlığı Teknikerleri olarak işe başlayabilir. Ayrıca DGS ile Sağlık Yönetimi lisans programına geçiş yapmak mümkündür.

Bilgisayar Programcılığı

Günümüzde bilgisayarlara olan ihtiyaç her geçen gün artış göstermektedir. Bu sebeple Bilgisayar Programcılığı bölümü’nden mezun olanlar kısa bir sürede özel sektörde iş bulabilmektedir ya da kendi işini kurabilir. Uzun zamandır en iyi iki yıllık üniversite bölümleri arasında bulunmaktadır. Bölümde eğitim görenler Nesneye Dayalı Programcılık, Veri Tabanı Yönetimi, Ağ Sistemleri, Matematik ve Web tasarımı gibi alanlarda ders almaktadır. DGS ile Yazılım, Bilişim Sistemleri, Bilgisayar, Endüstri, Uzay gibi mühendislik alanlarına geçiş yapılabilmektedir.

Fizyoterapi Teknikerliği

İki yıllık sağlık bölümleri arasında yer alan Fizyoterapi Teknikerliği, özellikle özel sektörde iş bulmayı sağlar. KPSS Ön Lisans ile devlet hastanelerinde çalışabilirsiniz. Fizyoterapi Teknikerliği bölümünde öğrenciler Isı-Işık ve Hidroterapi, Fizyolojiye Giriş, Psikoloji Bilimi ve Masaj Uygulamaları, Temel Halk Sağlığı gibi derslerde eğitim almaktadır. Hastalık, kaza gibi sonrasında oluşan sakatlıklar, hareket yetersizliği vb. sorunların giderilmesine yardımcı olmaktadır. İki yıllık fizyoterapi okuyanlar DGS ile Fizyoterapi bölümüne geçiş yapabilir ve Fizyoterapi Uzmanı olabilir. Fizyoterapi Uzmanları’nın iş bulma olasılığı yüksektir.

YORUMLAR

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir