Ataması Kolay Olan Meslekler Hangileri 2023

Üniversite sınavına girmeye hazırlanan adayların en merak ettiği konulardan bir tanesi de hangi mesleğin kolay ataması olduğudur. Bu yazıda genel ortalamalara bakılarak en kolay atanan meslekler ile en çok atanan meslekler listesini hazırladık.

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

En Çok Atama Yapılan Bölümler

Hukuk Fakültesi

Ülkemizde atama konusunda en iyi olarak nitelendirilen bölümlerin başında Hukuk Fakültesi gelir. Mezun olduktan sonra kısa zamanda iş bulma ve tabii ki atanma ihtimali yüksek olduğu için üniversite seçimlerinde tercihlerinde bir tanesi olabilir.

Sağlık Bölümleri

Türkiye’de özellikle son dönemlerde oluşan hastalık vb. gibi olaylardan dolayı ihtiyaç olarak ataması yapılan bölümlerden bir tanesi de Sağlık Bölümü‘dür. Ezcacılık, Tıp, Diş Hekimliği gibi sağlık bölümlerinden mezun olanlar iş bulabilme ve atanma imkanı çok yüksektir.

Mühendislik Bölümü

Ülkemizde hemen hemen her üniversitede mühendislik ile alakalı bölümler bulunmaktadır. Mühendislik bölümleri KPSS bölümünde yüksek puan gerektirdiği için pek çok kişi tarafından tercih edilmez. Bu durumda sizler atama konusunda şanslı adaylardan biriyseniz tercihinizi yapabilirsiniz.

Atamasi Kolay Olan Meslekler Hangileri
Atamasi Kolay Olan Meslekler Hangileri

Çocuk Gelişimi Bölümü

Ataması kolay ve puanı düşük bir bölüm arıyorsanız mutlaka bu bölüme göz atmanızı tavsiye ederiz. Çocuklarla ilgilenme konusunda büyük bir sorumluluk bilinciniz varsa bu bölümü tavsiye ederiz. Genel olarak KPSS ile 60 ile 65 puan alanlar atamalar yapıldığı görülür.

Sosyal Hizmet veya Sosyal Çalışmalar

Sosyal hizmet ya da sosyal çalışmalar bölümleri de genellikle atamalar konusunda sıkıntı yaşamayan ve en çok atanan meslekler seçimlerinden bir tanesidir. Genellikle atama puanı düşük olmaktadır ve kamuya personel alımları çok fazla olduğu için mutlaka bu bölüme göz atmanızı tavsiye ederiz. Tabi ki bölüm ile alakalı araştırma mutlaka yapmanız gerekir.

Veterinerlik

Ülkemizde bildiğini gibi sayısal olarak bölüm okuyanların atanma ve iş bulma konusunda şanslarının daha yüksek olduğu bilinmektedir. Bu bölümlerin bir tanesi de veterinerlik bölümüdür. Mezun olduktan sonra belgenizle birlikte eğer atanmama gibi bir söz konusu oluşursa kendi dükkanınızı açarak işinizi yapabilirsiniz.

Pilotaj

Listemizde olan bir diğer meslek ise pilotaj‘dır. Bildiğiniz gibi pilotlar uzun bir eğitim aldıktan sonra işlerine başlar. Bu bölüm biraz zor bir seçenek olarak gözükse de gerçekten bu işi isteyen az bir kesim olduğunu söyleyebiliriz. Bölümün boy, yaş, kilo gibi bazı sınırları var ve eğer bu şartlara uygunsanız bu bölümü okuyabilirsiniz ve atanma konusunda kolaylık sağlanmaktadır.

Beslenme ve Diyetetik

Bildiği gibi obezite maalesef dünya üzerinde yaygın bir şekilde görülmektedir. Başlayan ve gün geçtikçe sayısı bir hayli yükselen hastalıklardan bir tanesidir. Tabii ki bu mesleğin sadece obezite ile alakası olmamakla birlikte dünya üzerinde milyonlarca insan kilo vermek ve fit bir vücuda sahip olmak için diyetisyen gibi kişilere başvurur. Sizde bu tarz bir bölüm okuyabilirsiniz ve ileride sertifikanızı aldığınız zaman kendi iş yerinizi açarak kolay iş imkanı sağlayabilirsiniz.

Eczacılık

Geçmişten günümüze kadar değişmeyecek ve en önemli konulardan bir tanesi olan sağlık, bu bölümde de karşımıza çıkmaktadır. Eczacılık, özellikle son zamanlarda hastalıkların çoğalması ile birlikte önemli derecede artmıştır. Bu bölümü sayısal okuyanlar tercih eder fakat gerçekten okumanızı tavsiye ettiğimiz en iyi bölümlerden bir tanesidir. Özellikle diş deposu alanında pek çok farklı meslekler bulunmaktadır.

YORUMLAR

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir