MYP İle Yatay Geçiş Şartları Nelerdir, Nasıl Yapılır?

Merkezi yatay geçiş, Merkezi yerleştirme puanı ile yatay geçiş anlamına gelmektedir. Kısaltması MYP olarak kullanılır. Merkezi geçiş sistemi 2013 yıllarında yatay geçiş yönetmeliğine ek madde olarak ilave edildi. Merkezi yatay geçiş programının amacı Lisans-Ön lisans bölümlerine yerleşen ve bölüm değiştirmek isteyenlere destek vermektedir. Merkezi yatay geçiş nedir, nasıl yapılır? Merkezi yatay geçişte hangi puana bakılır detayları sizler için derledik.

Merkezi yatay geçiş sistemi, bulunduğu bölümlerde gelecek güvencesi göremeyenler ve zorlanan, bölüm değiştirebilmek isteyenlere kolaylık sağlar. MYP olarak bilinen sistem ön lisans ve lisans bölümlerinde olanlara bölüm değiştirme imkanı sağlamaktadır.

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

Merkezi Yatay Geçiş Nedir?

Merkezi yatay geçiş, lisans ve ön lisans bölümlerine yerleşmiş olan öğrencilere farklı seçenekler sunar. Anlamı Merkezi Yerleştirme Puanı ile Geçiş demektir. Okuduğu bölümde zorlanan veya geleceğe dair umut taşımayan öğrenciler bir başka bölüme ve üniversiteye geçiş hakkı veren sistemdir. Merkezi Yatay Geçiş Sistemi 2013 yıllarında yatay geçiş yönetmeliklerinin ek madde olarak gelmiştir. Sistem bölüm değiştirmek isteyenlere yeniden YKS sınavlarına girmeden bölüm değiştirme imkanı verir. MYP puanı ile geçiş yapmak isteyenlere bazı koşullar sağlaması gerekir.

MYP Ile Yatay Gecis Sartlari Nelerdir
MYP Ile Yatay Gecis Sartlari Nelerdir

Merkezi Yatay Geçişte Hangi Puana Bakılır?

Merkezi yatay geçiş yapılması için geçiş yapılmak istenen bölümün taban puanına bakılır. YKS sınavında alınan eşit ağırlık puanı ile girilen üniversitede okumaya devam ederken bölüm değiştirmek istenebilir. Bunun için geçiş yapılacak bölümün TYT-YKS puanlarına sahip olması gerekir. Farklı üniversite veya bölüme geçiş yapmak isteyen öğrenciler, geçeceği üniversitenin merkezi yerleştirme puanı ile taban puanının daha az olması gerekir. Geçiş yapılması için;

Geçmek istenen bölüm taban puanı ile aynı veya daha fazla TYT – YKS puanına sahip olmak gerekir. Geçiş yapmak istenen üniversitenin kontenjanı uygun olması gerekir. YÖK tarafından alınan kararlara göre üniversitelerin öğrenci sayısının %30 kadarı MYP kontenjanı açması gerekir. Bu durumlarda 150 öğrenci alan bölüm en çok 45 öğrenci alabilmektedir.

Merkezi yatay geçişte not ortalamaya bakılmadan geçiş hakkınız bulunur. Tek kriter yerleştiniz yılın ÖSYS puanı geçiş yapmak istenilen bölümün taban puanından daha yüksek olması gerekmektedir. MYP ile yatay geçişte önemli noktalardan bir tanesi de bulunduğunuz yıldan bir önceki yılın taban puanıdır. Bölüm değiştirmeye karar verilen yıldan bir önceki yılın taban puanı sizin giriş puanınızdan düşük olması gerekir. Ayrıca başka bölüm veya üniversiteye merkezi yatay geçiş yapılması için bir dönem bulunduğunuz bölüme devam etmeniz gerekir.

YORUMLAR

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir