Sınav Stresi ile Başa Çıkmak İçin En Etkili Yöntemler

Stresli olduğumuzda beynimiz yüksek düzeyde kortizol salgılar, bu da düşünme şeklimizi bulanıklaştırabilir ve rasyonel düşüncelerin önüne geçebilir. Bu nedenle, sınav döneminde olabildiğince soğukkanlı, sakin ve derli toplu kalmak önemlidir. Sınav stresi ve korkunç semptomlarını hafifletmek için aşağıdaki pratik adımları izleyin. Bu ipuçları aynı zamanda üretkenliğinizi artıracak ve sınavlarınızda kesinlikle başarılı olma şansınızı yükseltecektir.

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

Sınav Stresi Nasıl Azaltılır?

İşte sınavlarınızdan önce ve sınavlarınız sırasında stres seviyenizi yönetmenin ve sakin kalmanın en iyi yolları:

Tekrar Yaparken Zamanınıza Öncelik Verin

Zamanınızı, konularınızı ve iş yükünüzü önceliklendirmek büyük bir fark yaratabilir ve kaygı düzeylerinizi azaltmaya yardımcı olabilir. Gerçekten önemli olan konuların doğru zamanda ele alınmasını sağlayabilirsiniz.

Her sınavın tarihlerini ve her biri için kaç konunun ele alınması gerektiğini gösteren bir tablo hazırlayın. Bu size her bir sınav konusuna ne kadar zaman ayırmanız gerektiği ve ne zaman gözden geçirmeye başlamanız gerektiği konusunda net bir fikir verecektir. Gözden geçirme sürecinizde ilerledikçe, tamamladığınız konuları işaretleyin. Bu, ilerleme kaydettiğinizi bilmek size küçük bir başarı hissi verecektir.

Sinav Stresi ile Basa Cikmak
Sinav Stresi ile Basa Cikmak

Bir Gözden Geçirme Zaman Çizelgesi Oluşturun

Bu, yukarıdaki ipucu ile oldukça yakından ilgilidir. Kendinizi düzene sokmak için biraz zaman ayırmanın sınav stresini azaltmanıza nasıl yardımcı olacağını ne kadar vurgulasak azdır. Daha düzenli olmak için, bir gözden geçirme programı yapmak ve her gün yapılacaklar listesi yazmak yardımcı olacaktır. Bunlar her şeyi zamanında yapmayı kolaylaştıracaktır.

Günlük bir rutin oluşturmak ve buna bağlı kalmak ruhunuza da iyi gelecektir. Gününüzün nasıl geçeceği konusunda kendinizi çok daha kontrollü hissetmenize yardımcı olacaktır. Düzenli molalar vermeyi unutmayın. Bunlar size harikalar yaratacaktır. Daha fazla olmasa da her bir buçuk saatte bir en az 10 dakika mola vermeyi deneyebilirsiniz.

Egzersiz Yapın ve Sağlıklı Beslenin

Bazen stresin yüksek olduğu zamanlarda egzersiz yapma fikri yapmak isteyeceğiniz en son şey gibi gelir. Ancak sonrasında kendinizi daha iyi hissedeceksiniz. Egzersiz kanınızın akmasını ve kalbinizin pompalamasını sağlar. Endorfin üretmeye yardımcı olduğu için kanıtlanmış bir stres kırıcıdır. Dolayısıyla, egzersiz yapmayı bıraktığınızda, kendinizi daha önce olduğunuzdan çok daha uyanık hissedebilirsiniz.

Koşuya çıkmak veya spor salonunu ziyaret etmek için kendinizi zorlayın. Daha hafif bir egzersiz yapmak isterseniz tempolu bir yürüyüşe bile çıkabilirsiniz. Stresli zamanlarda doğru yiyecekleri tüketmek de ruh sağlığı ve esenlik için kesinlikle çok önemlidir. Sınav zamanı yenebilecek en iyi yiyeceklerden oluşan bir listemiz var. Bu atıştırmalıklar sadece stresi azaltmakla kalmaz, aynı zamanda beyin gücünü de artırabilir. Kazan-kazan.

Sınavlardan Önce Sosyal Medyaya Ara Verin

Gözden geçirirken sosyal medyadan uzaklaşmak stres seviyeleriniz için harikalar yaratacaktır. Gözden geçirirken Instagram ve TikTok gibi uygulamaları kontrol etmekten kaçının. Sosyal akışlarınızda gezinirken zamanın ne kadar çabuk geçtiğini hepimiz biliyoruz.

Kendinizi telefonunuzdan kurtarmak için biraz yardıma ihtiyacınız varsa, Hold uygulamasını deneyin. Hold, telefonunuzu kullanmaktan kaçınmanız karşılığında size ödüller (Amazon kuponları, sinema biletleri ve ücretsiz kahve gibi) veriyor. Her 20 dakikada bir puan kazanırsınız. Bu, gözden geçirme dönemlerinizi iyi kazanılmış bazı dinlenmelerle bölebileceğiniz anlamına gelir. Bu dinlenmelere de çok ihtiyacınız olacak. Yaklaşık 90 dakikadan daha uzun süre çalıştığınızda tekrarın daha az etkili olduğu düşünülmektedir.

Endişelerinizi Bir Perspektife Oturtun

Sınav stresiyle başa çıkmak söz konusu olduğunda, kendinize bu kadar zor zamanlar yaşatmamanız önemlidir. Bunu söylemenin yapmaktan daha kolay olduğunu biliyoruz, ancak elinizden gelenin en iyisini yapıyorsunuz ve yapabileceğinizin en iyisi de bu!

Yüksek kaygı dönemlerinde kendinize karşı nazik olmanız, muhtemelen daha sıkı çalışmanız için size biraz daha fazla motivasyon sağlayacaktır. Kendinizi şımartmak ve en yakınlarınızla arayı kapatmak için revizyona biraz zaman ayırın. Kendinizi şımartmak istiyorsanız (bunu hak ediyorsunuz!) öğrenci fırsatları sayfamıza göz atarak iyi indirimler olup olmadığını kontrol edin, böylece maliyetleri düşük tutabilirsiniz.

YORUMLAR

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir