2023’te Amerika’da Yüksek Lisans ve Vize İşlemleri

2023te Amerikada Yuksek Lisans ve Vize Islemleri

Dünyanın en popüler ve en büyük yurt dışı eğitim yeri olan ABD’de 4.300’den fazla yükseköğretim kurumu bulunmakta olup uluslararası öğrenciler için oldukça fazla imkan yer alır.

Amerikan lisansüstü programları, gelişmiş konu bilgisi ve araştırma fırsatlarını bir dizi aktarılabilir becerinin geliştirilmesi ile birleştiren kapsamlı eğitim yaklaşımlarıyla dünyaca ünlüdür.

Amerika Birleşik Devletleri’nde yüksek lisans yapmak isteyenler için öğrenci (F1) vizesi başvuruları hakkındaki tüm detayları, Amerika vize danışmanlık merkezi Vizem.net’in vize uzmanı Esra Karataş’tan öğrendik.

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

Vize Danışmanı Esra Karataş Hakkında

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite’sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10’dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak görev alıyor.

Vize Danismani Esra Karatas Hakkinda

ABD’de Yüksek Lisans Eğitimi Nasıldır?

ABD’deki yüksek lisans dereceleri, diğer ülkelere benzer bir amaca hizmet etmekte olup bunlar, ilgili bir lisans dersini takip eden yüksek lisans dereceleridir. ABD yüksek lisans programlarından bazıları akademik bir konuyu daha derinlemesine inceleme şansı sunarken diğerleri, ileri düzey teknik veya profesyonel eğitim sağlar.

Bir Amerikan üniversitesinde yüksek lisans derecesinin tamamlanması genellikle yaklaşık iki yıllık tam zamanlı bir eğitim alır. Bu, diğer bazı ülkelerden (Birleşik Krallık gibi) daha uzundur, ancak bir ABD lisansüstü programında yapılandırılmış eğitime ve düzenli değerlendirmeye daha fazla vurgu yapıldığını yansıtır.

Amerika’da Yüksek Lisans Ücretleri Ne Kadardır?

Amerika’daki bir devlet üniversitesinde yüksek lisans eğitimi için uluslararası öğrencilerden yılda yaklaşık 20.000-35.000 USD tutarında öğrenim ücreti alınır. Ancak, Amerika büyüklüğünde bir ülkeden bekleyeceğiniz üzere programlar ve kurumlar arasında çok fazla çeşitlilik vardır. Amerika’da nispeten az sayıda yüksek lisans öğrencisinin kurslarının tüm masraflarını ödediğini unutmamak da önemlidir, birçoğu üniversitelerinden veya diğer kuruluşlardan fon almaktadır.

ABD’deki uluslararası öğrenciler için en prestijli finansman seçeneklerinden biri, 150’den fazla ülkeyle bağlantısı olan Fulbright Burs Programıdır.

Amerika’da Master Eğitimi İçin Uygunluk Kriterleri Nelerdir?

Amerika’da master eğitimi için uygunluk kriterleri başvuru yapılan okula ve eğitim programına göre değişmekte olup genel olarak aşağıda şartları karşılamanız beklenir.

 • İlgili alanda 3 ila 4 yıllık lisans derecesi
 • Lisansta %87’ye eşdeğer 3.5 veya daha yüksek not ortalaması
 • İngilizce dil yeterliliği
 • 330 veya üstü GRE puanı 
 • İyi yazılmış bir Amaç Beyanı
 • Araştırma stajları/ yayınlanmış araştırma makaleleri
 • 2 veya 3 adet tavsiye mektubu

ABD’de Yüksek Lisans İçin Vize Nasıl Alınır?

ABDde Yuksek Lisans Icin Vize Nasil Alinir.png

ABD’de yüksek lisans (F1) vizesi almak için öncelikle SEVP (Öğrenci ve Değişim Ziyaretçi Programı) onaylı bir eğitim kurumundan kabul ve I-20 formu almanız gerekir. I-901 SEVIS (Öğrenci ve Değişim Ziyaretçisi Bilgi Sistemi) ücretini ödedikten sonra ceac.state.gov adresinden öğrenci vizesi başvuru formunu (DS-160) eksiksiz bir şekilde tamamlayın. 

ABD yüksek lisans vizesi için gerekli olan evrakları hazırlayın ve usvisa-info.com adresinden vize başvuru harcını ödeyin. Amerika vize başvurus için ABD konsolosluğundan randevu alın ve randevu tarihinde hazırladığınız evrakları teslim edin, parmak izi kaydı verin ve vize mülakatına katılın. 

Amerika Yüksek Lisans Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Amerika yüksek lisans vizesi için aşağıdaki belgeleri ibraz etmeniz gerekir. 

 • ABD’deki okuldan alınan davet mektubu
 • Finansal durumunuzu gösteren mali belgeler veya sponsorluk belgeleri
 • Biyometrik fotoğrafınız
 • Eğitim ve çalışma geçmişinizi gösteren güncel özgeçmişiniz (CV)
 • DS-160 vize formunun onay sayfası
 • Vize randevusu onay maili çıktısı
 • SEVIS ücretini ödediğinizi gösteren makbuz
 • Kimlik kartınız
 • ABD’deki eğitim kurumundan aldığınız I-20 formu
 • Askerlik durumunuzu gösteren evrak
 • Varsa eski pasaportunuz ve ABD vizeleri ile birlikte güncel pasaportunuz
 • Diploma, transkript, sertifika gibi eğitim durumunuza ilişkin belgeler

Amerika Master Vizesi Ücreti Ne Kadardır?

2023 yılı için Amerika F1 öğrenci vize başvuru harcı 160 $, SEVIS ücreti ise 350 $’dır.

Amerika’da Master Yaparken Çalışılabilir Mi?

Amerika’da master yaparken üniversite kampüsünde haftada en fazla 20 saat, tatillerde ise haftada 40 saat çalışabilirsiniz.

Amerika’da Yüksek Lisans Sonrası Çalışma İzni Alınabilir Mi?

Amerikada Yuksek Lisans Sonrasi Calisma Izni Alinabilir Mi

Amerika’da yüksek lisans sonrası, bir F1 vizesi sahibi olarak uluslararası öğrencilerin bir yıl boyunca ABD’de kalmasına ve çalışmasına izin veren İsteğe Bağlı Uygulamalı Eğitime (OPT) başvurma hakkınız vardır.

OPT, bir F-1 öğrencisinin ana çalışma alanı ile doğrudan ilgili geçici istihdamdır. Uygun öğrenciler, akademik çalışmalarını tamamlamadan önce veya sonra 12 aya kadar ABD İsteğe bağlı uygulamalı eğitim çalışma izni almak için başvurabilirler. 

Bilim, teknoloji, mühendislik veya matematik (STEM) eğitimi alan öğrenciler, STEM OPT uzantısı için uygun olabilir. STEM OPT programı, mezun olduktan sonra 24 ay boyunca ABD’de kalmanıza ve çalışmanıza izin verir. 

YORUMLAR

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir